Социаль ташламалар һәм гарантияләрдән үзегезне мәхрүм итмәгез

2021 елның 25 ноябре, пәнҗешәмбе

Теләсә кайсы төбәкнең консолидацияләнгән бюджетының иң мөһим керем чыганакларыннан берсе-физик затлар кеременә салым социаль-икътисади программаларны финанслау һәм тормышка ашыру. Шуңа күрә күләгәдәге хезмәт хакын легальләштерү буенча эш салым органнары эшчәнлегенең төп юнәлешләренең берсе булып тора. Хезмәткәрләрнең хезмәт хакы минималь хезмәт хакыннан түбәнрәк булса, эш бирүчегә тармак буенча уртача дәрәҗәдән түбәнрәк булса, ведомствоара комиссиягә салым органнары вәкилләре генә түгел, ә хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы, прокуратура, хезмәт буенча дәүләт инспекциясе, Россия Эчке эшләр министрлыгы, бюджеттан тыш дәүләт фондлары вәкилләре дә катнаша.
Комиссияләрдә конвертларда хезмәт килешүе төземичә түләү мәсьәләләренә аерым игътибар бирелә. Комиссияләрнең эш нәтиҗәсе күренеп тора. Мөслим районы буенча 2021 елның 9 аенда. физик затлар кеременә салым һәм иминият кертемнәре буенча салым базасын легальләштерү буенча комиссиянең 7 утырышы үткәрелде, анда 13 салым түләүченең салым базасын легальләштерү, хезмәт хакын минималь хезмәт хакы дәрәҗәсеннән түбәнрәк, икътисадый эшчәнлек төрләре буенча уртача күрсәткечтән түбәнрәк, физик затлар кеременә салым һәм иминият кертемнәре буенча бурычлар һ.б. буенча эшчәнлеге каралды. Комиссия эше нәтиҗәләре буенча физик затлар кеременә салым буенча өстәмә 116,20 мең сум иминият взнослары буенча-130,37 мең сум.
Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе пенсияне, больничный листны, дәвалануга, укуга, торак сатып алуга салым тотып калынган акчаны исәпләү рәсми хезмәт хакы буенча гына башкарыла, дип искәртә. Үзегезне социаль ташламалардан һәм гарантияләрдән мәхрүм итмәгез - хезмәт хакына конвертларда килешмәгез! Әгәр эш бирүче хезмәт хакын яки аның бер өлешен рәсми рәвештә түләүдән баш тартса, хезмәткәр хезмәткәрнең яшәү урыны яки эш бирүченең урнашу урыны буенча район прокуратурасына; • хезмәт буенча дәүләт инспекциясенә мөрәҗәгать итәргә хокуклы.; * компаниянең урнашу урыны яки хезмәткәрнең яшәү урыны буенча салым инспекциясенә мөрәҗәгать итү; * судка дәгъва гаризасы белән. Моннан тыш, «халыкның формаль булмаган мәшгульлеге», «конвертлы түләүләр» мәсьәләләре буенча 8 (843) 235-18-38 Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе телефонына яки Россия Федераль салым хезмәтенең 8-800-222-2222 Бердәм Контакт-үзәгенә мөрәҗәгать итәргә мөмкин.
Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, Россия Федераль салым хезмәтенең «Физик затлар өчен шәхси кабинет» сервисыннан файдаланучылар эш бирүче тарафыннан түләнгән, исәпләнгән һәм тотып калынган салым суммасын мөстәкыйль рәвештә тикшерә алалар. Керемнәр турында мәгълүмат «Доходы и вычеты» өстәмә битендә бар.