Хөрмәтле салым түләүчеләр!

2020 елның 25 сентябре, җомга

Татарстан Республикасы салым органнарында дәүләтнеке булмаган пенсия белән тәэмин итүгә һәм ирекле пенсия иминиятенә чыгымнар буенча социаль салым тотып калынган акчаны Пенсия фондында иминләштерелгән затның шәхси счетының торышы турындагы өземтә нигезендә алу максатыннан гражданнар мөрәҗәгать итү очраклары ешайды.

Гражданнар мөрәҗәгатьләренең сәбәбе - социаль челтәрләрдә һәм мессенджерларда таратыла торган пенсия фондында иминләштерелгән затның индивидуаль шәхси счетының торышы турында язма буенча социаль салым тотып калынуын алу мөмкинлеге турында мәгълүмат, бу Россия Федерациясе Салым кодексы (алга таба-Кодекс) нигезләмәләренә туры килми. Анда күрсәтелгән сумма исәпкә алуга дәгъва итүче гражданның өстәмә взнослары булып тормый.

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе искәрткәнчә, Кодексның 219 ст.1 п. нигезендә, дәүләтнеке булмаган пенсия белән тәэмин итү һәм ирекле пенсия иминиятенә чыгымнар буенча социаль салым тотып калынган акча дәүләтнеке булмаган пенсия белән тәэмин итү, ирекле пенсия иминияте яки ирекле тормыш тапшырганда бирелә. Шул ук вакытта Пенсия фонды өземтәсе чыгымнарны раслый торган документ булып тормый һәм тотып калу өчен нигез була алмый.

Салым тотып калынган акчалар төрләре, аларны бирү тәртибе һәм шартлары турында тулырак мәгълүмат Россия Федераль салым хезмәтенең рәсми сайтында "Физик затлар" рубрикасында «салым тотып калынган акчаны алу»бүлегендә урнаштырылган.