Консультация-Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү

2022 елның 29 ноябре, сишәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУДАН кергән:

Консультация-кисәтү
метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында

18 сәгатьтән. 29 ноябрьдә 18 сәгатькә кадәр. 2022 елның 30 ноябре

2022 елның 30 ноябрендә төнлә һәм көндез Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә урыны белән томан көтелә (Казанда төнлә һәм иртән).

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе хәбәр итә:

Томанлы:

Әгәр дә сез табигатьтә булганда томанның калынлыгын күрсәгез, урманда яки сулыкта ориентацияне югалтмас өчен чаралар күрергә кирәк.

Томан юл хәрәкәтендә катнашучыларның барысына да куркыныч тудыра. Томанда автомобильдә хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүдән, алгарышлардан баш тартырга кирәк.

Томан шартларында күпчелек юл-транспорт һәлакәтләре алда баручы транспорт белән була. Шуны истә тотарга кирәк: томан ераклыкны яшерә-гадәти дистанцияне арттыру, тизлекне киметү урынлы.

Кискен тормозлардан сакланырга кирәк: кирәк булганда тукталыш тизлеген шома киметергә кирәк. Сез тормоз педалына берничә тапкыр басыгыз, шуның белән артта йөргән машина йөртүчеләрен кисәтегез. Томанда хәрәкәт иткәндә машина йөртүчеләрнең арыганлыгы арта, саклык артык булмаячак.Явым-төшемдә:

- урамда булганда сак булыгыз, электр линияләренең бөтенлегенә игътибар итегез;

- үз хуҗалыкларыгызда көчсез ныгытылган конструкцияләрне ныгытыгыз, аларны юк итү кешеләрне җәрәхәтләргә китерергә мөмкин;

- шәхси йорт хуҗаларына яңгыр канализациясен һәм башка дренаж системаларын яңгыр суларын агызуга әзерләү буенча чаралар күрергә кирәк.

Һәр бәла – каза булган очракта, сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләр чакыруының бердәм номерына - «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә кабул ителә һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

Төп Идарә сайтының "оператив мәгълүмат" ны кулланганда актив интернет-сылтама