2022 елның 12 августы, җомга

«Мизгел» яшьләр үзәге белгечләре, «Игелек уят»волонтер отряды белән берлектә Ижевск каласында Удмуртия республикасының «Ижевский автомобильный завод»та экскурсияда булдылар. Әлеге экскурсия Мөслим муниципаль районының "Мөслим кызы, мослим егете"проекты кысаларында иң актив волонтерлары өчен оештырылды.

Музей  директоры - Нина Алексеевна Сулыга  ,бик җылы каршы алды һәм кызыклы экскурсия үткәрде. Ижау автомобиль заводы LADA тарихы музее 1983 елның февралендә оеша. Музейда бүген 500дән артык экспонат бар. Экспозициянең төп өлеше, һичшиксез, Ижауда төрле елларда серияләп чыгарылган автомобильләр күргәзмәсе һәм берничә уникаль тәҗрибә үрнәге булып тора. Бүген ул 34 Төп экспонатны үз эченә ала. Алар-Иж-13 (передний привод, 1972 ел), Иж-14 (тулы привод, 1972 ел), «Иж-Ралли» , Иж-19 («Старт-Комби», 1975 ел), «Оды» тәҗрибә прототиплары, аның Автозавод конвейерыннан төшкән төрле модификацияләре, шулай ук аның базасында махсус автомобильләр: Иж-2126 «Ода» 4х4«, Fabula» 4х4«, Иж-2717» 4х4«, Иж-2717» 4х4«, Иж-2717»4х4", 2717 ("Ода" базасында янгын фургоны). Экспозициядә безнең Автозавод конвейерыннан төшүче һәм аңа охшаш заманча автомобильләр: LADA Granta лифтбекы, беренче Lada Vesta һәм LADA Vesta SW Cross серияле автомобильләре аерым урын алып тора.