Салым хезмәте мәгълүматы

2022 елның 17 мае, сишәмбе

Россия Федераль салым хезмәтенең ТР буенча 11нче районара инспекциясе Россиянең эшкә урнашкан теләсә кайсы гражданины, түләүле дәваланып, дарулар сатып алган очракта, медицина хезмәтләре һәм даруларга чыгымнар буенча салым тотып калынган акчаны ала алачагын хәбәр итә.
Медицина хезмәтләре төрләренең, шул исәптән граждан салым тотып калынган акчаны ала торган кыйммәтләрнең тулы исемлеге 2020 елның 8 апрелендәге 458 номерлы РФ Хөкүмәте Карары белән билгеләнгән.
Медицина хезмәтләренә чыгымнар буенча салым түләвенең максималь күләме-120 мең сум, гражданинга әлеге сумманың 13% ы кире кайтарыла. Шул ук вакытта, дәвалануга киткән чыгымнар буенча тотып калынган акча башка социаль вычетлар белән суммалаша һәм 120 мең сум бер ел эчендә гариза бирергә мөмкин булган барлык социаль салым тотып калынган акчалар өчен максималь сумма булачак.
Кыйммәтле дәвалануга киткән чыгымнар буенча салым тотып калынган акча искәрмә булып тора. Дәвалауның мондый төрләре буенча социаль тотып калынган акча факттагы чыгымнар күләмендә бирелә: гражданинга тотылган сумманың 13% ы кире кайтарыла. Кыйммәтле дәвалануга тотып калынган акча калган социаль салым вычеты белән килешми.
Медицина хезмәтләре һәм даруларга чыгымнар буенча салым тотып калынган акчаны эш бирүчедән яки салым органыннан алырга мөмкин:
- ел дәвамында эш бирүчедән салым тотып калынырга мөмкин, ул салым органына социаль салым тотып калынган акчага хокукны раслау турында гариза биргән. Бухгалтерия хезмәткәр бөтен исәп-хисап алганчы НДФЛны тотып калмаячак.
- ел азагында салым органына 3-НДФЛ салым декларациясен җибәрергә.
Ике очракта да документлар тапшырырга кирәк. Шулай итеп, түләү вакытында салым тотып калынган акчаны алу өчен кирәкле документ
медицина хезмәтләре өчен түләү турында белешмәнең оригиналы булып тора. Түләү турында белешмә-чыгымнарны раслау өчен төп документ. Аны муниципаль, шулай ук медицина эшчәнлеген гамәлгә ашыруга лицензиясе булган шәхси медицина оешмаларында да алырга мөмкин. Даруларга түләгәндә салым акчасын алу өчен мәҗбүри документ булып 107-1/у формасындагы рецептура бланкының оригиналы тора. Әгәр медицина хезмәте яки дару препаратлары салым түләүче тарафыннан ата-аналар яки балалар өчен түләнгән икән, социаль тотып калынган акчаны алу өчен шулай ук туганлык дәрәҗәсен раслаучы документның күчермәсен (мәсәлән, туу турында таныклык) бирергә кирәк.
Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе контактсыз электрон хезмәттәшлеккә күчәргә чакыра. Республика гражданнарына теләсә нинди хезмәтне «физик затлар өчен салым түләүченең шәхси кабинеты» сервисы һәм «ФЛ салымнары» мобиль кушымтасы аша онлайн алырга, шул исәптән 3-НДФЛ декларациясен җибәрергә мөмкин, анда мәгълүматларның күп өлеше тутырылган инде. «Физик затлар өчен шәхси кабинет» на керү дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең бердәм порталында (ЕСИА дәүләт хезмәтләре аша керү) хисап язмасы ярдәмендә мөмкин.