«Татарстан Республикасында яңа коронавирус йогышлы авыруы таралуны булдырмау чаралары турында» Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 19.03.2020 номерлы карарын гамәлгә ашыру чаралары хакында

2020 елның 1 апреле, чәршәмбе

Татарстан Республикасында махсус рөхсәтләр бирү тәртибе тыюлар һәм чикләүләр гамәлдә булган чорда хәрәкәт итүгә яңа коронавирус йогышлы авыруы таралуны булдырмау максатларында

1. Әлеге Тәртип Татарстан Республикасында тыюлар һәм чикләүләр гамәлдә булган чорда тәхеткә утырту инфекциясе таралуны булдырмау максатларында кертелгән тыюлар һәм чикләүләр гамәлдә булган чорда күчерелүгә махсус рөхсәтләр бирү механизмын (алга таба - рөхсәт) җайга сала.

2. Рөхсәт Татарстан Республикасы территориясендә яшәүче (киләчәктәге) затларга (алга таба - гражданнар) бирелә, ул махсуслаштырылган сервиста теркәлгән.

3. Махсуслаштырылган сервиста теркәлү өчен гражданин 2590 номерлы бушлай СМС-элемтәне «РЕГИСТРАЦИЯ#Фамилия Исем Отчество#серия и номера паспорта номеры#адрес фактический место яшәү»* (мәсәлән: РЕГИСТРАЦИЯ#Иванов#92199632506#Казань Нигъмәтуллина 5 фатир 9) тексты белән җибәрә.

Әлеге пунктта күрсәтелгән СМС-хәбәр җибәрү шәхси мәгълүматларны эшкәртүгә ризалык дигәнне аңлата.

4. Мәгълүмат эшкәрткәннән соң гражданин җавап СМС-хәбәр ярдәмендә теркәүнең уникаль кодын ала. 5. Махсуслаштырылган сервиста теркәлгән граждан, рөхсәт алу өчен, түбәндәге очракларның берсен сайлау юлы белән хәрәкәт итү максатын күрсәтеп, «ЦЕЛЬ» тексты белән 2590 СМС-хәбәр җибәрә:

1) судта булу; 2) балигъ булмаганнарны мәгариф оешмасына (мәгариф оешмасыннан) илтеп җиткерү; 3) медицина яисә ветеринария оешмасында булу; 4) күмүдә катнашу; 5) паспортын алу/торгызу; 6) дачага (шәһәр читендәге йорттан) кайту; 7) кредит оешмаларына һәм почта бүлекләренә бару; 8) хезмәткә сәләтсез туганнарга дарулар, азык-төлек продуктлары һәм беренче кирәк-ярак предметлары китерү, аларга ярдәм күрсәтү; 9) яшәү урынын (тору урынын) үзгәртү. _______________ * - атасының исеме булган очракта күрсәтелә; паспортның сериясе һәм номеры пробелларсыз һәм билгеләрсез күрсәтелә; адрес сыйфатында торак пунктның исеме, урам исеме, йорт номеры, фатир номеры күрсәтелә. а 6. Күчерү җавап смс-хәбәрләрен алганда рөхсәт ителгән дип санала, аның гамәлдә булу вакыты күрсәтелгән уникаль рөхсәт коды белән. 7. Яшәү урыны (тору урыны) үзгәргәндә, шулай ук дачага (шәһәр читендәге йорт) чыгу датасы дачадан (шәһәр читендәге йорттан) кайту датасы белән туры килмәгән очракта, әлеге Тәртипнең 3 пункты нигезендә кабат теркәлү таләп ителә.

8. Рөхсәт алу түбәндәге очракларда таләп ителми: а) ашыгыч (кичектергесез) медицина ярдәме һәм  яшәү һәм сәламәтлеккә башка турыдан-туры куркыныч янаган очраклар өчен мөрәҗәгать итү; б) сату чикләнмәгән товарларны, эшләрне, хезмәт күрсәтүләрне якындагы урынга тикшерү; в) йорт хайваннарын яшәү урыныннан 100 метрдан артмаган ераклыкта куып чыгарган (тору урыны); г) калдыкларны калдыклар туплануның якындагы урынына кадәр алып чыгу; д) Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты тарафыннан расланган форма буенча эш бирүче документы (белешмәсе) булганда, эшчәнлекләре туктатылмаган оешмада эш урыны (урыныннан) шундый оешмада хезмәт бурычларын үтәү; е) Татарстан Республикасы чикләрендә йөкләр ташу, шулай ук Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты тарафыннан расланган рәвештә йөк җибәрүче тарафыннан бирелгән белешмә булганда Татарстан Республикасыннан йөкләр җибәрүгә бәйле рәвештә йөкләр ташу;

ж) Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы тарафыннан бирелгән документлар (белешмәләр) булганда, гражданнарның аерым категорияләренә даруларны, азык-төлек продуктларын һәм беренче кирәк булган товарларны волонтерлар тарафыннан илтеп җиткерү