Минем балага полиция хезмәткәре килде. Нәрсә эшләргә?

2019 елның 21 мае, сишәмбе

Балага полиция хезмәткәре килде. Әти-әни янында юк. Үзеңне ничек тотарга кирәк?
Олыгайгач. Тупас түгел, алдарга яки качарга тырышмаска. Әгәр полицейский күренмәсә, таныклыгын күрсәтмәгән икән, аның ни өчен бөтенләй килүен төгәл әйтмәгән, бала бу хакта искәртергә тиеш.

Полиция бурычлы бирергә балага белән элемтәгә керергә, ата-аналар (яки башка җаваплы). Баланың кайда булуын, шулай ук полицейскийның фамилиясен, исемен һәм атасының исемен хәбәр итүе мөһим.

Баланы тоткарлый алалар?
Әйе, мөмкин. Закон буенча, полицейскийлар балалар һәм яшүсмерләрне тоткарлау һәм участокка китерү хокукына ия,әгәр алар нәрсәдер бозган яки «җәмгыятькә каршы тәртип»өчен. Шулай ук караучысыз һәм караучысыз балаларны, ягъни тиешле карамыйча, кайвакыт өйдә калган балаларны да тоткарлый алалар. Моннан тыш, хезмәткәрләр җәмәгать урынында ата — аналарын төнге вакытта озата бармыйча гына табып, полициягә теләсә кайсы баланы да китереп чыгарырга мөмкин.

Балигъ булмаганнарга төнлә йөрергә ярамый?
Әти-әнисез ярамый. Җәмәгать урыннарына урамнар, стадионнар, Парклар һәм скверлар, автобуслар һәм метро керә.   Татарстан Республикасында-1 сентябрьдән 31 майга кадәр 22.00 сәгатьтән 6.00 сәгатькә кадәр һәм җәйге чорда 23.00 сәгатьтән 6.00 сәгатькә кадәр.

Әгәр полицейский баланы төнлә таба икән?
Ул баланың шәхесен, яшәү адресын билгеләргә һәм ата-анасына тапшырырга тиеш. Әгәр баланы әти-әнисе кулына тапшыра алмаса, аны полициягә кайтарачаклар. Өч сәгатьтән соң, ата-аналар яки опекуннар балигъ булмаган баланы онытмаса, аны полиция бүлегеннән балигъ булмаган балаларны вакытлыча тоту өчен социаль-реабилитация үзәгенә күчерергә тиеш. Әгәр анда балигъ булмаган баланы ике тәүлек эчендә калдыру күздә тотыла икән, аны эчке эшләр бүлеге җитәкчесе яки вәкаләтле хезмәткәр кабул итә ала.

Тыюны бозган өчен ата-аналар җаваплы: 100 сумнан 500 сумга кадәр штраф. Кайбер төбәкләрдә зур штрафлар да язып калдыралар.

Ә "җәмгыятькә каршы тәртип" өчен нәрсә?
Бу шактый киң төшенчә. Законда балигъ булмаганнарның алкоголь, наркотиклар һәм теләсә нинди «миңгерәткеч чаралар» (әйтик, спайс яки клея парларын), сукбайлык, теләнчелек яки фахишәлек белән шөгыльләнүләрдә чагылыш табарга мөмкин диелгән. Асылда, полицейскийга каршы тәртип белән ул «башка затларның хокукларын һәм мәнфәгатьләрен бозучы "санаган теләсә кайсы" башка гамәлләр " күренергә мөмкин, — шулай итеп билгеләмә законда формалаштырылган.

Закон каршында балигъ булмаган бала җавап тотамы?
Илтү. Россиядә яшүсмерләрне 16 яшьтән җаваплылыкка тарталар. Ә кайбер авыр җинаятьләр өчен 14тән. Гражданлык җаваплылыгы да бар: әгәр бала берәр нәрсә зыян күргән булса (әйтик, тәрәзәне ватса), зыян күрүче балигъ булмаган балага да, аның әти-әниләренә дә дәгъва белдерә ала. Әмма көнкүреш хәл кебек разбитого тәрәзә, гадәттә, хәлдә хәл итәргә һәм башка дәгъва.

Баланы тоткарлаганнар һәм полиция бүлегенә алып кайтсалар нишләргә?
Бу очракта полиция хезмәткәрләре балигъ булмаган балаларның ата-аналарына яки законлы вәкилләренә тоткарлану турында кичекмәстән хәбәр итәргә тиеш. Барлык детальләрен хезмәткәрләре тиеш теркәргә беркетмә. Баланы өч сәгатьтән артык тотарга ярамый. Бала бүлектә тоткарланган өлкәннәрдән аерым торырга тиеш.

Ә бала бүлеккә барудан баш тартса?
Аны анда көч китерергә мөмкин.

Балигъ булмаганнарны өлкәннәр кебек үк сорау бирәләр?
Юк,, бар, үз үзенчәлекләре. Мәсәлән, балигъ булмаган зыян күрүчегә яки шаһитга сораулар педагог бирә ала (суд рөхсәте белән). Ялган мәгълүматлар биргән өчен балаларны җинаять җаваплылыгына тартмыйлар — бары тик гадел җавап бирергә кирәклеген генә кисәтәләр. Баланы көненә ике сәгатьтән артык һәм дүрт сәгатьтән артык сорап җибәрергә ярамый. Сорау алган вакытта, һичшиксез, адвокат булырга тиеш,әгәр балага 16 яшь булмаса — психолог яки педагог. 14 яшькә кадәр булган яшүсмерләрне ата-аналардан (яки башка җаваплы кешеләрдән) башка сорарга ярамый. Олы кеше кебек үк, бала да үз-үзенә һәм туганнарына каршы күрсәтмә бирүдән баш тарта ала.

Балигъ булмаганнарны митингта тоткарлый алалар?
Бәлки, тик законны бозган өчен генә. Митингта баланың үзе дә закон бозу дип саналырга тиеш түгел. Массакүләм акцияләр үткәрү кагыйдәләрен бозган өчен 16 яшьтән генә җаваплылыкка тартылырга мөмкин.

Тоткарлау булырга мөмкин нинди дә булса күңелсез нәтиҗәләре мәктәптә? "Привод» өчен куарга мөмкин?
Куу мөмкин түгел. Законда бала мәктәптән куып чыгара ала торган хәлләр исемлеге дә бар һәм полиция тарафыннан аларга тоткарлану да керми (43 статьяның 4-9 пунктлары «РФдә мәгариф турында» Федераль законда). Бәлки ниндидер күңелсез нәтиҗәләр булыр-әйтик, укытучылар белән мөнәсәбәтләр бозылыр.

Бала тоткарлаган очракта ата-аналарның нинди хокуклары бар?
Беренче чиратта ата - ана баланың нидә гаепләнгәнен белергә хокуклы. Әгәр бала җинаять кылуда яки административ хокук бозулар кылуда шикләнсә, ата-ана шулай ук гаеп белдергән вакытта катнашырга, бала сорау алуда катнашырга, эш материаллары белән танышырга, шулай ук доказательства бирергә, үтенечнамәләрне белдерергә, полиция хезмәткәрләренең гамәлләренә шикаятьләр бирергә хокуклы

Әгәр полиция нарушил хокукларын сезнең бала?
Шикаять язарга кирәк. Югары органнарга, прокуратурага яки судка. Шулай ук балалар хокукларын яклау өчен бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил дә бар.

Балигъ булмаганнар эшләре һәм аларның хокукларын яклау буенча Комиссия